Kredyt mieszkaniowy
No CommentsKredyt mieszkaniowy to dla dużej grupy osób jedyna i najszybsza szansa na zakup własnego mieszkania. Większość banków posiada w swojej ofercie ten produkt, jednak decydując się na podpisanie umowy, wiążącej nas z bankiem na wiele lat, niezbędne jest dokładne zapoznanie się z parametrami oferty. Przeznaczenie kredytów mieszkaniowych jest szerokie, a ich finansowanie pozwala na:
• zakup domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym lub wtórnym,
• zakup lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym na rynku pierwotnym lub wtórnym, w tym zakup mieszkania komunalnego/zakładowego/spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
• budowę domu systemem gospodarczym lub z udziałem generalnego wykonawcy,
• zakup działki budowlanej,
• nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę domu jednorodzinnego,
• adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na mieszkalne,
• przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności,
• wykończenie nieruchomości nabywanej na rynku pierwotnym,
• remont/modernizację nieruchomości,
• refinansowanie nakładów poniesionych w ciągu ostatnich 12 miesięcy na wyżej wymienione cele,
• spłatę kredytów udzielonych przez inne banki na wyżej wymienione cele.
Większość banków oferuje kredyty mieszkaniowe w walutach: PLN, CHF, USD I EURO.
Standardowo maksymalny okres kredytowania wynosi 30 lat, jednak są banki posiadające w swojej ofercie dłuższy okres kredytowania (do 40lat). Podstawowym zabezpieczeniem kredytów mieszkaniowych jest hipoteka na kredytowanej nieruchomości lub innej nieruchomości należącej do kredytobiorcy, współkredytobiorcy bądź innej osoby, która w formie pisemnego oświadczenia ustanowiła na nieruchomości hipotekę. Dodatkowymi zabezpieczeniami stosowanymi przez banki są: weksel in blanco, umowa przelewu wierzytelności kredytobiorcy w stosunku do developera/spółdzielni mieszkaniowej – w przypadku kredytu budowlano-hipotecznego (inwestycja w trakcie realizacji), ubezpieczenie nieruchomości wraz z cesją prawa z polisy ubezpieczenia nieruchomości (od ognia i innych zdarzeń losowych) – nie dotyczy nieruchomości w trakcie budowy, cesja prawa z polisy ubezpieczenia na życie.
Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych zawsze oparte jest o stawkę WIBOR (w przypadku kredytów złotówkowych) bądź LIBOR (w przypadku kredytów walutowych). Do podanych wskaźników banki doliczają własną marżę, której wysokość ustalana jest indywidualnie, w zależności od oferty banku.
Kredyt mieszkaniowy to produkt bardzo obszerny, wymagający poświęcenia czasu dla osób zamierzających skredytować zakup nieruchomości. Dokładną i szczegółową ofertę poznamy w oddziałach banków, w których doradca przede wszystkim obliczy na podstawie dochodów naszą zdolność kredytową oraz poinformuje nas o całkowitym koszcie kredytu.
Published on Styczeń 12, 2010 · Filed under: Kredyty; Tagged as: banki, budowa, finansowanie, Kredyty, mieszkania, oferty, remont
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.